Moss [they/them]

Who up sauling they Goodman. Is that anything

  • 14 Posts
  • 180 Comments
Joined 2 years ago
cake
Cake day: June 18th, 2023

help-circle



  • I have similar issues, but a lot of the time when I have tasks to do that I’m avoiding, I don’t even enjoy what I’m doing. I just play video games or watch something I’ve seen before or doomscroll until I get bored, and its like, if I did a task, at least I would be bored and productive. The only task I really like doing is cooking, but I dread cleaning so I try to use as few utensils as possible, which usually means I cook very bland meals. I’m not diagnosed with autism but I do have adhd and executive dysfunction can be an absolute nightmare. Its like, in my head a task will take fifteen minutes, but I would rather spend hours doing nothing and being bored, not even having fun, than a boring task for fifteen minutes. I’m not satisfied when I’m not doing productive things, but I dread doing productive things and try to avoid them as much as I can




  • I see a lot of recipes on my Instagram, and something that really annoys me is when people just lie about what they’re making. I see something like “three ingredient dinner” and the three ingredients don’t include seasonings or sauces. Those are ingredients! Those count towards prep time and budget! Also when something is advertised as a 20 minute meal, and it starts with preparing something the night before and leaving it in the fridge or whatever. That’s not a 20 minute meal, that’s a 24 hour meal! Stop lying to me! The worst I saw was sa budget meal, where the guy said the garlic was free because he was able to get it for free at a local market. Bro. You have to account for the price of things when you make a meal. Most people can’t just get free garlic. That’s like going to a friend’s house and saying that the meal is free because your friend bought all the ingredients, not you. That is not how a budget works. Also when they count the price of a meal by the proportion of an ingredient, like saying that a teaspoon of spices costs 1 cent. You can’t just go and buy 1 cent worth of spices, you go and buy the whole spice thing, so I would count the whole spice thing as a part of the budget